影片首页 
0 个视频 
46 张图片 
206 位演职员 
70 条影评 
1 条新闻 
更多  

演员 Actor

角色 Character

 

Kenny O'Donnell

 

John F. Kennedy

 

Robert F. Kennedy

 

 

Robert McNamara

 

Adlai Stevenson

 

Dean Rusk

 

McGeorge Bundy

 

Gen. Curtis LeMay

 

Ted Sorensen

 

Dean Acheson

 

Gen. Maxwell Taylor

 

Arthur Lundahl

 

Adm. George Anderson

 

Cmdr. William B. Ecker

 

Gen. Marshall Carter

 

Anotoly Dobrinyn

 

Alexander Fomin

 

John McCone

 

George Ball

 

Andrei Gromyko

 

Helen O'Donnell

 

Valerian Zorin

 

U-2 Pilot

 

Mark O'Donnell

 

Kathy O'Donnell

 

Kenny O'Donnell, Jr.

 

Kevin O'Donnell

 

NPIC Photo Interpreter

 

Evelyn Lincoln

 

Floyd

 

Jacqueline Kennedy

 

Kenny's Assistant #1

 

Kenny's Assistant #2

 

Operator Margaret

 

Journalist

 

White House Operator #1

 

White House Operator #2 (as Marliese K. Schneider)

 

Lyndon Johnson

 

Gen. Walter 'Cam' Sweeney (as Daniel Ziskie)

 

Pierre Salinger

 

Richard J. Daley

 

Orville Dryfoos

 

White House Aide

 

Lt. Bruce Wilhemy

 

Petty Officer

 

RF-8 Pilot (as Ben Koldyke)

 

OAS Secretary General José A. Mora

 

Argentine Diplomat (as Reuben Moreno)

 

Sonar Operator

 

Chief Sonarman

 

Executive Officer of USS Pierce

 

Radio Room Operator #1

 

Captain of USS Pierce

 

Radio Room Operator #2

 

Captain of USS Kennedy

 

Officer of Destroyer

 

Romanian Delegate

 

Chilean Delegate

 

Radio Room Operator #3

 

John Scali

 

Walter Sheridan

 

Young FBI Agent

 

Maj. Rudolph Anderson

 

Air Force NCO

 

Football Coach

 

Football Referee (as Alan Graf)

 

RFK's Driver

 

RFK's Staffer

 

Soviet Woman

 

Aerial Coordinator

 

Pilot

 

Kenny O'Donnell's Daughter (uncredited)

 

Kenny O'Donnell's Daughter (uncredited)

 

Child Greeting President (uncredited)

 

Child Greeting President (uncredited)

 

White House Staff (uncredited)

 

UN Manager (uncredited)

 

Boy Scout (uncredited)

 

Sorensen's Assistant (uncredited)

 

Himself (archive footage) (uncredited)

 

Crewman on Freighter (uncredited)

 

UN Administrator (uncredited)

 

Carpenter (uncredited)

 

Himself (voice) (archive footage) (uncredited)

 

UN Secretary (uncredited)

 

Reporter (uncredited)

 

Treasury Secretary Douglas Dillon (uncredited)

 

UN Administrator (uncredited)

 

Man Walking in Building (uncredited)

 

Boy Scout (uncredited)

 

Army Lieutenant General (uncredited)

 

U Thant (uncredited)

 

Aide to JFK (uncredited)

 

Air Force Pilot (uncredited)

 

Secret Service Agent (uncredited)

 

Aide

 

Admiral

 

Secret Service Agent (uncredited)

编剧 Writer

Ernest R. May - (book) &

Philip D. Zelikow - (book)

大卫·塞欧夫 David Self - (written by)

制作人 Produced by

Mary Montiforte - associate producer / co-producer

凯文·科斯特纳 Kevin Costner - producer

马克·亚伯拉罕 Marc Abraham - executive producer

Peter O. Almond - producer

阿梅安·伯恩斯坦 Armyan Bernstein - producer

Thomas A. Bliss - executive producer

迈克·德·鲁卡 Michael De Luca - executive producer

Paul Deason - co-producer

Ilona Herzberg - executive producer

Staci A. Hunter - associate producer (as Staci A. Silva)

Mary Montiforte - associate producer / co-producer

Eli Jane - assistant producer

Lope V. Juban Jr. - producer: Philippines

摄影 Cinematography

安德列·巴柯维亚 Andrzej Bartkowiak - director of photography

剪辑 Film Editing

康拉德·巴夫 Conrad Buff IV - (as Conrad Buff)

原创音乐 Original Music

特沃·琼斯 Trevor Jones

艺术指导 Production Designer

J. Dennis Washington - (as Dennis Washington)

美术设计 Art Direction by

Ann Harris

Thomas T. Taylor

服装设计 Costume Design by

Isis Mussenden

视觉特效 Visual Effects Supervisor

Peter Kuran - producer: atom bomb sequences: VCE.com / visual effects supervisor: VCE

Michael J. McAlister - (as Micheal J. McAlister)

副导演/助理导演 Assistant Director

Ada Bautista - third assistant director: Philippines (as Ada Denise Bautista)

Anne Carroll - dga trainee: Rhode Island

Robert Huberman - first assistant director

Melinda Johnson - dga trainee

Korey Scott Pollard - second second assistant director (as Korey Pollard)

L. David Silva - second assistant director

David Ticotin - second assistant director (as David A. Ticotin)

J. Dennis Washington - second unit director (as Dennis Washington)

Joan G. Bostwick - second second assistant director: Rhode Island (as Joan Bostwick)

Carlos Medina - second assistant director: Philippines

Miles A. Perman - second second assistant director: Washington D.C.

Robert Rooy - first assistant director: Washington D.C.

Alison C. Rosa - second assistant director: Washington D.C. (as Alison Rosa)

Arturo Soquerata - first assistant director: Philippines

声音部门 Sound Department

Matt Bainbridge - pro tools

Benjamin Beardwood - dialogue editor

Greg Burgmann - sound mixer: Philippines

Prisciano Canape - cable man: Philippines

Rick Canelli - adr recordist

John Cannon - second assistant foley mixer

Harry Cohen - sound effects editor

Thomas DeGorter - foley supervisor

David E. Fluhr - re-recording mixer

Richard Bryce Goodman - production sound mixer

Peter Gregory - sound recordist

Catherine Harper - foley artist (as Katheryn Harper)

Michael Herbick - re-recording mixer

Hilda Hodges - foley artist

Benjamin Ing - consultant: SDDS

Barbara Issak - dialogue editor (as Barbara Issack)

Adam Jenkins - re-recording mixer

Bobby Johanson - additional adr mixing: New York

Dave Johnson - sound consultant: RF-8

Kenneth L. Johnson - foley editor (as Ken Johnson)

Randall L. Johnson - boom operator (as Randy Johnson)

Bradley C. Katona - foley editor (as Brad Katona)

Marti Lakin - post sound facilities

Duke Lim - post sound facilities

Anna MacKenzie - foley editor (as Anna McKenzie)

David Melhase - adr editor

Carey Milbradt - sound effects editor (as Carey Milbrodt)

Mark Narramore - sound recordist

Thomas J. O'Connell - adr mixer

Ralph Osborn - dialogue editor (as Ralph Osbourne)

Bryan Pennington - consultant: Dolby film sound

Alex Raspa - adr mixer: New York

Bill Ritter - supervising sound engineer

Geoffrey G. Rubay - sound effects editor (as Geoff Rubay)

Brian Ruberg - foley mixer

Donald Santos - boom operator: Philippines

David Schneider - utility sound

Ann Scibelli - sound effects editor

Branden Spencer - first assistant foley mixer

David Stanke - digital assistant foley mixer

Daniel J. Victor - consultant: DTS

Gayle Wesley - first assistant foley mixer

James A. Williams - foley editor (as Jim Williams)

Steven D. Williams - supervising sound editor

汤姆·威廉姆斯 Tom Williams - boom operator: Rhode Island

Wade Wilson - sound editor

David Abrahamsen - sound (uncredited)

Guy Tsujimoto - sound editor (uncredited)

布景师 Set Decoration by

Denise Pizzini

化妆造型 Makeup Department

Gary Archer - dental prosthetics

Juanita Camantique - hair stylist: Philippines (as Nita Camantique)

Ardis Cohen - hair stylist: Washington, D.C.

Lorraine DeArmott-Boushell - makeup artist: Washington D.C. (as Lorraine Boushell)

Remy Desamparo - makeup artist: Philippines (as Remedios Desamparo)

Vincente Diquit - hair stylist: Philippines

Carolyn Elias - hair stylist (as Carolyn L. Elias)

Elle Elliott - hair stylist: Kevin Costner (as Elle Elliot)

Kimberly Felix - makeup artist (as Kimberly Felix-Burke)

Ora Green - hair stylist (as Ora Tillman Green)

Brenda McNally - key hair stylist: Rhode Island

Matthew W. Mungle - special makeup effects artist (as Mathew W. Mungle)

Francisco X. Pérez - makeup department head (as Francisco X. Perez)

Stephen Robinette - hair stylist

Joe Rossi - key makeup artist: Rhode Island

Rick Sharp - makeup artist

Teresa Villaflor - makeup artist: Philippines (as Ma. Teresa Villaflor)

Toni-Ann Walker - hair department head

Brad Wilder - makeup artist

Karen Blynder - makeup artist (uncredited)

Clinton Wayne - prosthetic technician (uncredited)